O Tanzanii


GEOGRAFIA

Rozległy centralny płaskowyż stanowi większość lądu rozciągającego się na wysokości od 900 m do 1800 m. Pasma górskie Wielkiego Rowu Wschodniego oraz Wyżyna Południowa i Północna przecinają kraj, tworząc część Wielkiego Rowu Tektonicznego (Wielkiej Doliny Ryftowej). Jako kraina skrajności geograficznych, Tanzania gości na swoim terytorium najwyższy szczyt Afryki (Mount Kilimanjaro), jej najniższy punkt (dno Jeziora Tanganika), a także część największego jeziora tego kontynentu (Jeziora Wiktorii), które dzieli z Ugandą i Kenią).

Północnozachodnia Tanzania jest górzysta i obejmuje szczyty takie jak Mount Meru, wulkan aktywny, Mount Kilimanjaro, wulkan drzemiący, oraz łańcuchy górskie Usambara i Pare. Mount Kilimanjaro przyciąga rokrocznie tysiące turystów. Na zachód od tych gór rozciąga się Ryft Gregory’ego (zwany też Wielkim Rowem Wschodnim), który jest wschodnim ramieniem Wielkiego Rowu Tektonicznego. Na dnie rowu znajdują się liczne, duże jeziora słone, w tym Natron na północy, Manyara na południu, oraz Eyasi na południowym zachodzie. Rów obejmuje również Wyżynę Kraterów, na której znajduje się Obszar Chroniony Ngorongoro oraz sam Krater Ngorongoro. Tuż na południe od Jeziora Natron znajduje się szczyt Ol Doinyo Lengai (3 188 m lub 10 459 stóp), jedyny na świecie aktywny wulkan wytwarzający lawę natrokarbonatytową. Na zachód od Wyżyny Kraterów leży Park Narodowy Serengeti, słynący ze swoich lwów, lampartów, słoni, nosorożców i bawołów, oraz corocznej migracji milionów białobrodych antylop gnu. Na południowy wschód od parku znajduje się Wąwóz Olduvai, gdzie znaleziono wiele z najstarszych skamieniałości, oraz artefaktów człowiekowatych. Na wschodnim wybrzeży znajduje się największe miasto Tanzanii i jej dawna stolica, Dar es Salaam. Na północ od tego miasta leży Archipelag Zanzibaru, półautonomiczne terytorium Tanzanii słynące ze swoich przypraw.


KLIMAT

Tanzania ma klimat tropikalny, z regionalnymi różnicami wynikającymi z topografii. Na wyżynach temperatura wynosi od 10°C do 20°C (50°F i 68°F) odpowiednio w porze chłodnej i ciepłej.

Reszta kraju charakteryzuje się temperaturami rzadko spadającymi poniżej 20°C (68°F). Najcieplejszy okres trwa między listopadem a lutym (25-31°C lub 77,0-87,8°F), natomiast najchłodniejszy występuje od maja do sierpnia (15-20°C lub 59-68°F).

Opady sezonowe wywoływane są głównie przez migrację Międzyzwrotnikowej Strefy Konwergencji. Przez Tanzanię przemieszcza się ona w kierunku południowym od października do grudnia, docierając na południe kraju w styczniu i lutym, oraz powracając na północ w marcu, kwietniu i maju. Powoduje to, że północne i wschodnie części Tanzanii doświadczają dwóch odrębnych pór deszczowych – krótkich deszczów (tzw. “Vuli“) od października do grudnia, oraz deszczów długich (tzw. “Masika“) od marca do maja, zaś w jej rejonach południowych, zachodnich i centralnych występuje  jedna pora deszczowa, która trwa od października do kwietnia lub maja.

Najlepsze pory na podróż:

Serengeti i Krater Ngorongoro oferują możliwość dobrej obserwacji przyrody przez cały rok. Czerwiec i lipiec to najlepsze miesiące na obserwowanie migracji, zaś luty to najlepszy miesiąc jeśli chodzi o cielenie się antylop gnu. Miesiące suche zapewniają dobrą obserwację zwierząt w całej Tanzanii. Tarangire, oraz  południowe i zachodnie parki objazdowe (w tym Katavi, Selous i Ruaha) najlepiej odwiedzić w porze suchej, od czerwca do października. Okresy mniejszego prawdopodobieństwa wystąpienia opadów są najlepszą porą, aby wejść na Kilimanjaro. Pory suche występują od początku grudnia do początku marca, a następnie od końca czerwca do końca października. Uważa się, że jest to najlepszy czas na wspinaczkę pod względem warunków pogodowych, a tym samym są to miesiące o najbardziej nasilonym ruchu w roku (pełnia sezonu).

 VISA

Do wjazdu na terytorium Tanzanii, jak i do innych krajów Afryki Wschodniej – Kenii i Ugandy, wymagane jest posiadanie wizy. Można ją uzyskać z wyprzedzeniem, za pośrednictwem różnych Ambasad/Urzędów Wysokiego Komisarza za granicą, konsulatów, lub na lotniskach, czy też w innych portach/granicznych punktach wjazdowych.

Proces uzyskania wizy jest szybki i łatwy, a wszystko co jest w tym celu wymagane, to posiadanie paszportu ważnego przez co najmniej sześć miesięcy. Wjazdowa wiza turystyczna kosztuje odpowiednio 50 lub 100 dolarów amerykańskich, w przypadku pobytu trzymiesięcznego z jednokrotnym przekroczeniem granicy, lub pobytu trzymiesięcznego z dwukrotnym przekroczeniem granicy. Wizę można uzyskać po wylądowaniu w Dar es Salaam, Kilimanjaro, Mwanza, oraz na punktach granicznych. Należy pamiętać, że czas oczekiwania może być szczególnie długi, jeśli przylecicie Państwo w tym samym czasie co inne loty międzynarodowe. Zaleca się uzyskanie wizy przed przyjazdem. Posiadacze   paszportu USA mogą otrzymać wyłącznie wizę z prawem wielokrotnego przekraczania granicy w cenie 100 USD. Strona internetowa Ambasady Tanzanii w Stanach Zjednoczonych podaje aktualnie obowiązujące wymagania.


TRANSPORT

Trzy międzynarodowe lotniska: Dar-es-Salaam, znane jako “Julias Nyerere International Airport – JKIA”, “Kilimanjaro International Airport – KIA”, oraz Zanzibar International Airport.  

Zaleca się, aby większość odwiedzających rozpoczynających safari w Tanzanii północnej zarezerwowało loty liniami lotniczymi oferującymi przyloty i odloty na i z KILIMANJARO INTERNATIONAL AIRPORT (KIA), które znajduje się 45 minut jazdy od miasta Arusza. Można się zapoznać z ofertą międzynarodowych linii lotniczych takich jak AIR TANZANIA czy KLM Royal Dutch z codziennymi wylotami z Amsterdamu do Kilimandżaro i Dar es Salaam, oraz z ofertą GULF AIR, KENYA AIRWAYS, ETHIOPIAN AIRLINES i EMIRATES. Możliwe jest również zarezerwowanie lotów do Nairobi (Kenia), skąd można załatwić sobie przejazd do pobliskiego miasta Arusza


BEZPIECZEŃSTWO

Tanzania jest krajem bezpiecznym do podróżowania. Tanzańczycy są ludźmi serdecznymi oraz przychylnymi i chętnie pomagają odwiedzającym w pełni wykorzystać ich pobyt. Hotele są bezpieczne i posiadają stróżów. Tanzania jest politycznie stabilnym krajem demokratycznym. Jednakże, podobnie jak we wszystkich krajach, odrobina zdrowego rozsądku nie zaszkodzi i należy nadal podejmować rozsądne środki ostrożności, takie jak zamykanie kosztowności w hotelowym sejfie, czy też niespacerowanie samotnie w nocy.WALUTA

szyling tanzański; jednak zaleca się zabranie ze sobą dolarów amerykańskich. Kantory przyjmują wszystkie główne waluty wymienialne, w tym EURO oraz jena japońskiego. Czeki Podróżne mogą być akceptowane w niektórych miejscach, ale nie na odległych terenach wiejskich, a karty kredytowe głównych wystawców mogą być również akceptowane w niektórych dużych hotelach, jednakże wskazane jest posiadanie gotówki w dolarach amerykańskich, którą można wymienić w dniu przyjazdu.


CZAS

GMT + 3 h


SIEĆ ELEKTRYCZNA

prąd zmienny 240 V AC, 50-60 Hz


JĘZYK

Kiswahili & Angielski

JEDZENIE

 • Jeśli jest coś, co można by nazwać narodowym daniem Tanzanii, to Ugali najprawdopodobniej wygra w tej konkurencji. Jest to danie w stylu polenty przyrządzonej z mąki kukurydzianej, z gotowanym mięsem i wieloma różnymi gulaszami, które jest jedzone rękami. Przepisy różnią się w zależności od wioski, a każdy ma swój własny sposób jego przyrządzania. Wielu obcokrajowców uważa je za mdłe i niezbyt zachęcające, jednak warto spróbować, a podają je nawet niektóre ekskluzywne restauracje.
 • Chai Maziwa (korzenna herbata z mlekiem) jest ulubionym miejscowym napojem i warto jej spróbować, jeśli jesteście Państwo w stanie znieść dużą ilość cukru dodawanego do tego napoju.
 • Jedzenie uliczne jest również tanie i obfite. Bardzo smaczna jest grillowana kukurydza w kolbach, podobnie jak pokrojone ziemniaki (frytki), upieczone na huczącym ogniu.
 • Duża południowoazjatycka społeczność Tanzanii zapewnia obfitość restauracji oferujących kulinaria z wszystkich części tamtego rejonu świata. Wszystkie knajpki w pobliżu świątyń hinduistycznych (szczególnie w Dar) są doskonałymi pewniakami godnymi polecenia. Trzeba tylko zaobserwować dokąd miejscowi Hindusi chodzą jeść, a nie będziecie Państwo rozczarowani. Większość potraw jest przyrządzana na bazie dużych ilości ghi, masła klarowanego, które może być dla niektórych osób trudne do strawienia.
 • Chips Mayai (frytki ugotowane w omlecie) serwowane są w prawie każdej budce z afrykańskim jedzeniem w Tanzanii i są uważane za specjalność Tanzanii. Są całkiem dobre z pikantnym sosem pili pili.

NAPOJE

 • Woda butelkowana jest tania i szeroko dostępna na terenie całego kraju. Nie należy pić wody z kranu, chyba że nie ma innej możliwości, ale wówczas musi zostać ona przefiltrowana za pomocą filtra wysokiej jakości lub oczyszczacza, albo być utrzymywana w stanie wrzenia przez co najmniej 10 minut przed spożyciem.
 • Konyagi to wspaniały napój przypominający gin, sprzedawany wyłącznie w Tanzanii.
 • Warzone na sposób zachodni, lokalne piwa takie jak Kilimanjaro, Serengeti i Safari są również bardzo dobre. Dostępne są także piwa importowane takie jak Tusker, Stella Artois i Castle.
 • Produkowane lokalnie piwo bananowe jest również czasem dostępne, jednak bezpieczeństwo jego spożywania pozostaje wątpliwe. Tradycyjnie jest ono pite z wydrążonej tykwy. Najpierw piją goście, którzy następnie przekazują ją starszym. W niektórych częściach Tanzanii popularnym trunkiem jest sfermentowany sok bambusowy (Pombe).
 • Soki z marakui, mango i pomarańczy są dostępne w wielu restauracjach i są doskonałe szczególnie w okresie, gdy na dane owoce jest akurat sezon.

Zarezerwuj teraz

  Your Name (required)

  Your Email (required)

  Your Message